Číňan - Henning Mankell

Autor: Simona Jurovatá | 12.1.2011 o 14:59 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  118x

Túto jeseň som navštívila Bibliotéku (výstava kníh, koná sa každý rok v Inchebe). Stánok tu malo aj asi najznámejšie internetové kníhkupectvo – Martinus, ktorý medzi ostatnými stánkami priam svietil. Neviem, či ste už počuli o ich projekte Knihobežník. Jednoducho na poličke s knihami, ktoré boli k dispozícii hrdo vyčnieval aj Číňan a zatieňoval pár ďalších kníh, ktoré nevyzerali až tak vábivo. Prečo som mala dojem, že Číňan bude mať niečo spoločné s Haruki Murakamim? Pred istou dobou som navštívila jedno z menších kníhkupectiev s úmyslom kúpiť si niečo práve od Murakamiho. No ako na potvoru (ako vždy, keď niečo chcem) nemali, zato pán mi hrdo odporučil Číňana. Dodnes mi je záhadou prečo to urobil a som vďačná, že som vtedy pri sebe nemala dosť peňazí.

Nepatrím k čitateľom, ktorí obľubujú kriminálne romány. Moja prvá skúsenosť so švédskymi kriminálkami (hovorí sa, že patria medzi najlepšie), bola séria od Stiega Larssona. Sú to naozaj dobré knihy, na rozdiel od ich filmového spracovania… Tak prečo nedať šancu aj Číňanoví? Keby som si nezistila, že toto nie je autorovým prvým dielom, asi by som tvrdila presný opak. Niektoré vety sú hrozne skomponované (čo je možno aj chyba prekladu – neviem posúdiť), konverzácie sú občas absurdné až smiešne a o neuveriteľných “náhodách”, ktoré sprevádzajú celú knihu sa tiež nedá povedať nič pozitívne. Občas som sa musela pozastaviť, povedať si ,,Preboha!”, dať si pauzu, preniesť sa cez to a až potom pokračovať. Celý príbeh má odhaliteľný dej a občas skĺzava do nudného veľa stranového bľabotania o politike, ktoré napríklad mne nehovorí nič (pretože ja som človek čisto ignorantský, čo sa politiky týka). Napriek tomu, pre mňa táto kniha nebola celkovým odpadom. Pasáže, ktoré sa týkali ameriky devätnásteho storočia boli naozaj dobré (škoda, že netvorili väčšiu časť knihy). Nakoniec som sa donútila knihu dočítať. Asi len kvôli svedomiu. Obsah v krátkosti: Médiami otriasla správa o brutálnom masakri. Niekto vyvraždil všetkých obyvateľov malej dedinky vo Švédsku. Polícia nemá nijakých podozrivých a ani vražednú zbraň. Na scénu prichádza švédska sudkyňa, ktorá sa (ako to už býva) zamotá do prípadu. Vtedy ešte nevie, že nejde len o tieto vraždy, ale aj o zločiny siahajúce ďaleko za hranice Švédska. Som rada, že nie som vlastník tejto knihy, pretože by som ľutovala utratené peniaze. Posielam ju ďalej s nádejou, že niekomu inému niečo dá a urobí mu/jej väčšiu radosť ako mne. Moje hodnotenie: 2/10
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako vidia nevidiaci? Najťažšie je predstaviť si hĺbku

Hovorí sa, že majú lepšie vyvinutý sluch a hmat. Všetko sú to mýty, tvrdí odborníčka. To však neznamená, že ľudia bez zraku nemajú predstavy, sny alebo vizuálne spomienky.

SVET

Teroristi sa spájajú, ich cieľom je Rusko. Naposledy útočili v Petrohrade

Uzbeckí a tadžickí teroristi spájajú sily.


Už ste čítali?